Fehérorosz börtönbe került uniós diplomata ügyében szólalt meg az Unió – nem is akárhogy
Egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő szerint az uniós diplomatát a fehérorosz hírszerző szolgálat fogta el az uniós küldöttség irodája előtt.
Nem könnyű manapság a közös európai projekt hazai szurkolóinak: az Európai Unió jobbára erős kritikák kereszttüzében áll a magyar közvélemény előtt, és ezek egy részére kétségkívül rászolgál. Ebben a helyzetben nagy szükség van olyan ügyekre, amelyek fontos társadalmi kérdésben mutatják meg, hogy továbbra is lehet közös értékbeli alapot és akaratot találni életünk jellegzetesen európai berendezésére. A nemrég elfogadott, digitális szolgáltatásokról szóló európai uniós rendelettervezet alapján az internetes platformok, vagyis a Facebook, az Instagram, a Google és társaik szabályozása ilyen tapasztalattá válhat számunkra. Az Európai Parlament és az Európai Tanács egyetértését követően már a végleges szövegezése zajlik annak a normaszövegnek, amely áttörést jelenthet a digitális szolgáltatók működésének jogi szabályozásában.
Nagy jelentőségű lépésről van szó. Eddig szerte a világban úgy állt, hogy egyre inkább az internet meghatározó üzleti szereplői, a platformok vették kezükbe az online világ és vele együtt digitális életünk – például véleménynyilvánításaink – irányítását. Kibontakozó aktivitásuk azonban nemcsak koordináló szerepük kétségtelen hasznát, hanem annak súlyos hátrányát is megmutatta, ha piaci szereplők saját szempontjaik alapján, a társadalmi érdekeket rendszerint félretéve szabják meg cselekvésünk határait.
Az uniós tervezet áttörést jelenthet a digitális szolgáltatók működésének szabályozásában”